Rozhovor s Albrechtem z Valdštejna

Napsal Lukáš Sláma (») v pondělí 14. 2. 2011 v kategorii Historie, přečteno: 913×
musketyr-v-plne-zbroji.jpg

Úkol na Český jazyk - fiktivní rozhovor s historickou osobností:

Naší redakci bylo umožněno uskutečnit rozhovor s Frýdlantským vévodou a té doby generalissimem císařských vojsk. I přes nástrahy jeho nepřátel, stejně jako přes nástrahy jeho zdraví, byl ochoten účastnit se našeho trans-historického interview.

 

Pane Albrechte, mohu Vás tak vůbec nazývat?
Buďte pozdraven poutníku časem. Upřednostňuji oslovení „vévodo z Frýdlantu“, ale ve vašich poměrech se zřejmě oslovujete jinak. Přijměte prosím mou nabídku vévodou mě oslovovati.

Dobře pane z Frýdlantu. Právě jsme v západočeské Plzni. Máte zde nějaké poslání?

Samozřejmě, že mám poslání. Vojenské poslání. Snažím se pro císařskou milost Ferdinanda II. shromáždit dostatečnou vojenskou hotovost pro šíření jeho vlasti a majestátu. Mimo jiné mě ale i tyto pevné městské hradby dokážou ochránit před intrikami těch zrádců Gallase a Picollominiho. Doufám, že se jednou budou vařit v pekle.

Ano, tito vzbouřenci. Stále intrukují proti Vám, vévodo. Dokonce i u samotného císaře říše římské! Říkáte, že se snažíte shromáždit armádu. Chystá se snad něco?

To je vojenské tajemství. Jako nevoják ale nemůžete vědět, co to je, držet tajemství a tím si zachovávat čest správného šlechtice. Každopádně se snažím se svými věrnými generály shromáždit co nejvíce vojenského materiálu k letnímu tažení proti těm Saským lůzám. Více ale říct nemohu!

Nechtěl jsem Vás rozzuřit. No, vraťme kolo dějin o něco zpět. Začínal jste jako prostý voják a nyní jste generalissimus císařského vojska.

Ano, často vzpomínám na své mladší dny. Byl jsem prostým vojákem, leč nízského šlechtického titulu, který byl na zkušenou, jako všichni tehdy, vyslán do Uher bránit říši proti neustálým vpádům Turků. Tam jsem dosáhl povýšení a ocenění. Poté jsem se oženil, odešel na čas z armády a usadil se poblíž mého Frýdlantu. Dařilo se mi v díle statkáře. Samozřejmě jsem nezanevřel na armádu. Sbíral jsem zbraně, nechával je vyrábět a verboval vojáky – žoldáky. Dokonce jsem měl i přes 700 mušket a arkebuz, čímž jsem zastínil i vojenskou hotovost samotného císaře! Vše mělo řád! Poté má choť byla povolána k našemu pánu Bohu. Veškeré její dědictví (přihlásil se o majetek Smiřických –pozn.r.) jsem získal já. Získal jsem celý Frýdlant. Povstáním (1618 – pozn.r.) jsem se dostal zpět k armádě.

Předpokládám, že jste se dal k té vítězné straně.

Ze začátku jsem byl po boku Karla staršího ze Žerotína. Ve hvězdách jsem měl ale jiný osud. Přešel jsem za cenu ztráty všech statků a vojska k milostivému císaři. Při konfiskaci jsem ale získal vše zpět a ještě něco k tomu.

Proslýchá se ale, že jste snad i jednal se Švédy a i se Saským generálem Arminem o spojenectví proti císaři.

Rád bych vám připomenul, že ikdyž verbuji vojáky, mám jich stále dost pro uskutečnění vymrskání z města. Ale vy jste z jiné doby. Nemíním odpovídat na takové urážlivé otázky.

Dobrá, již se nebudu ptát na toto téma. O vás je známo, že dáte na horoskopy. První vám sestavil Johannes Kepler ještě jako mladému šlechtici. Řídíte se podle nich stále?

Není moc toho, co by hvězdy nevěděli. Předpověděli mi úspěch – a ten mám. Bohužel před koncem platnosti druhého horoskopu je nějaké temné období. Pevně doufám, že to není tady a teď. Císař by beze mne nikdy tuto značně vleklou válku nevyhrál.

Jste bezpochyby velká osobnost. V našich časech jste vnímán jako velký vojevůdce, vyhlášený zejména dokonalým vojenským řádem a hlavně – skvělou organizací zázemí.

Jsem potěšen, že mě tak budoucí generace vidí. Organizace je ve vojenství základ. Bez organizace člověk nedokáže nic.

Chápu, že vás tento rozhovor jen zdržuje od příprav, ale stejně si nemohu odpustit poslední otázku. Můžete něco vzkázat ze 17. století 21. století?

(dlouhé rozmýšlení) Nezalekněte se prvních nezdarů. Jen léta pak ukážou, jestli jste pravý křesťané nebo jestli vyznáváte tu barbarskou novoutrakvistickou církev – jak tomu honosně říkají. Každý, kdo chce něčeho dosáhnout musí vytrvat. Jinak to nejde.

 

Děkujeme za redakci Lukášových novin dubských za váš drahocenný čas.

Děkuji Vám za tuto novotu.

 

 

Frýdlantský vévoda Albrecht z Valdštejna byl po několika dnech zabit v Chebu, kam se jako bezmocný mrzák přesunul se svými několika věrnými a díky své nemoci zavěšený mezi dvěma koňmi. Tak skončila éra Albrechta z Valdštejna.

 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel tři a deset